Výběr průmyslově připravených krmiv
ROZDĚLENÍ KRMIV PODLE KVALITY
Podle kvality lze suchá kompletní krmiva rozdělit do tří skupin. Nejlevnější třída ekonomy, střední třída premium a krmivo nejvyšší kvality superpremium. Označení na obalech krmiv je však potřeba brát pouze jako orientační, neboť výrobci používají označení těmito kategoriemi dle vlastního uvážení. Doporučujeme zákazníkovi nejprve pečlivě prostudovat etiketu, a podle uvedených údajů posoudit kvalitu.
Krmiva řady Economy
Výhody:
Nevýhody:
Krmiva řady Premium
Výhody:
Nevýhody:
Krmiva řady Superpremium
Výhody:
Nevýhody:
INFORMACE NA ETIKETĚ
Každé balení krmiva musí obsahovat etiketu v českém jazyce. Na etiketě jsou uvedeny informace, které je výrobce povinen uvést ze zákona a může obsahovat i informace další. Tyto by však od sebe měly být zřetelně odděleny. Etiketa musí obsahovat tyto informace:
Název krmiva
Většina etiket obsahuje obchodní název krmiva, tento údaj však není povinnou součástí etikety. Povinné je uvedení typu krmiva, tj. kompletní krmivo, doplňkové krmivo nebo dietní krmivo a informace, pro jaký druh zvířete či věkovou kategorii je krmivo určeno.
Složení
Povinnost uvádět na etiketě krmiva složení ukládá výrobci zákon. Složení může být na uvedeno dvěma způsoby. U krmiv nižší kvality bývají uvedeny názvy skupin krmných surovin, tj. např. obiloviny, maso, výrobky živočišného původu apod. Na etiketách většiny kvalitnějších krmiv jsou uvedeny názvy krmných surovin, tedy jednotlivé složky výrobku, jako např. kukuřice, drůbeží moučka, sušená vejce apod. Zákon povoluje obě možnosti, ale přesné znění názvů jak skupin krmných surovin, tak názvů krmných surovin je stanoveno vyhláškou. Povinností je také uvádět některé z doplňkových látek, a to vitamín A, D3, E a sloučeniny mědi. Další vitamíny, stopové prvky, antioxidanty či konzervanty se uvádějí pouze v případě, že je zároveň deklarováno v krmivu jejich množství. Pokud tedy nejsou uvedeny jiné vitamíny a stopové prvky než zákon ukládá, neznamená to, že je výrobek neobsahuje.
Deklarované jakostní znaky
Povinností je uvádět tyto jakostní znaky:
a další doplňkové látky, pokud je znám jejich obsah v krmivu. Obsah dusíkatých látek, tuku, vlákniny a popela je uváděn v g/kg a vlhkost je vyjádřena v procentech. V evropských zemích jsou jakostní znaky většinou uváděny v průměrných hodnotách, u amerických krmiv se deklarují minimální nebo maximální hodnoty jednotlivých jakostních znaků.
Ty to údaje podávají zákazníkovi základní informace o kvalitě krmiva.
Způsob použití
Na výrobku musí být uvedena přesná kategorie nebo věk psa, pro který je dané krmivo určeno. Dalším údajem jsou pokyny pro správné podávání krmiv a tabulka s uvedením doporučené denní dávky, většinou pro různé hmotnostní nebo i věkové kategorie. Dále jsou to pokyny pro správné uskladnění krmiva, a v neposlední řadě musí být na etiketě uvedeno, že obsahuje antioxidanty, konzervanty, zchutňovala nebo barviva a jejich druh, pokud takovéto látky krmivo obsahuje.
Hmotnost balení
Udává se čistá hmotnost obsahu krmiva bez obalu.
Datum výroby a spotřeby
Na obale je uvedeno datum výroby a datum spotřeby nebo datum výroby s informací do jaké doby od data výroby je nutno krmivo spotřebovat. Je možné se také setkat s datem spotřeby a informací, jakou dobu před datem spotřeby bylo vyrobeno.
Obchodní jméno výrobce a dovozce
Výrobce musí být uváděn u krmiv vyrobených v ČR. Může být uveden i u krmiv dovážených ze zahraničí, ale není to povinnost. U dovážených krmiv musí být uveden dovozce nebo distributor.
ZÁSADY PRO VÝBĚR KRMIVA