Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bouda a kotec

14. 11. 2006
BOUDA A KOTEC
Bouda a kotec slouží k celoročnímu ubytování psa venku. Na pobyt v kotci je nejlépe navykat psa již od štěněte. Nedoporučuje se ani sezónní ustájení venku, ani přes den venku, v noci v bytě. Při hodně mrazivých nocích lze psa navyklého na pobyt venku ubytovat v místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 0°C. Nesmíte také zapomínat, že pobyt v kotci, s jakkoli rozměrným výběhem, nenahradí psovi vaši společnost, kterou pro svůj spokojený život nutně potřebuje. Některá plemena dokonce nejsou pro pobyt v kotci vůbec vhodná, i když jsou třeba velká a dobře osrstěná. Je to z toho důvodu, že jsou velmi společenská a potřebují neustálý nebo co nejčastější kontakt se svou lidskou rodinou. Nedomnívejte se ani, že pes, který tráví celý den venku nepotřebuje vycházku. Proto i pokud se rozhodnete pro celoroční pobyt psa venku, věnujte se mu co nejvíce, protože vás potřebuje...

BOUDA

Bouda pro psa nebo fenu pro celoroční ubytování by měla mít dvě místnosti – předsíň a ložnici. Její velikost by měla být daná velikostí plemene v dospělosti. Ložnice by měla být dostatečně prostorná tak, aby se v ní dospělý pes mohl pohodlně otočit nebo se natáhnout. Neměla by však být zase příliš velká, pes se v chladném počasí obvykle stočí do klubíčka a vyhřívá si ložnici vlastním tělesným teplem, měl by se v ní však i pohodlně natáhnout. Vchod do předsíně by měl být o něco málo vyšší než je kohoutková výška psa, zatímco vchod do ložnice může být kvůli udržení tepla o něco menší, toho docílíme tím, že zvýšíme práh, ale nebudeme snižovat vchod z horní strany. Velikost předsíně musí být taková, aby pes mohl bez problémů vejít do ložnice.
Pokud budujete boudu pro fenu, a předpokládáte, že v ní bude odchovávat štěňata, měla by její velikost být alespoň o třetinu větší, než je pro dané plemeno obvyklé.
Orientační velikost boudy (vnitřní rozměry)

PlemenaDélka ložniceDélka předsíněŠířkaVýškaŠířka vchodu
Malá - do 35 cm65 cm40 cm55 cm 70 cm30 cm
Střední - do 60 cm95 cm55 cm80 cm100 cm45 cm
Velká - nad 60 cm115 cm70 cm110 cm 120 cm60 cm


Bouda pro celoroční ubytování psa by měla mít zateplenou ložnici. Pokud se z nějakých důvodů rozhodnete ubytovat venku psa krátkosrstého, který k tomuto způsobu ubytování není uzpůsoben, měli byste zvážit i vybudování vytápění na zimu.
Nejlepším materiálem pro stavbu boudy je dřevo. Jako izolaci ložnice je ideální použít polystyren, který se prodává po kusech a má dobré izolační vlastnosti. Je také nenasákavý, takže se v něm neudržují plísně či hniloba. Izolaci je však nutné krýt i zevnitř, protože pes by ji mohl okusovat. Coby izolaci ložnice lze také použít skelnou vatu, piliny nebo slámu.
Střecha by měla být pevná, a také na ní by měla být izolace. Ideální je střecha rovná, na kterou můžete položit např. matraci, protože pes na ní rád lehává. Protože i bouda pro psa se musí občas uklidit, vyčistit a dezinfikovat, měla by být některá její část konstruována tak, aby se dala odklopit. Nejčastěji je to čelní strana nebo střecha.
Boudu je vhodné pomocí dřevěných špalíčků vyvýšit asi o 10 cm, aby nestála přímo na zemi a nenasávala vlhkost, pokud však stojí v kotci, ve kterém je vybudována dřevěná podlaha, není vyvýšení nutné.
Do boudy dejte psovi deku či starý koberec, i tyto je však nutné pravidelně čistit. Pro zimní měsíce je vhodné vnitřek boudy vystlat slámou či senem nebo vlastnoručně vyrobte polštář z pevné látky, který tímto materiálem naplníte. Náplň jednou za čas vyměňte. V chladném počasí je také dobré přikrýt vchod do boudy nějakou pevnou látkou nebo dekou, aby dovnitř netáhlo.

KOTEC

V první řadě si uvědomte, že pokud chcete stavět kotec, musíte stavbu nahlásit místnímu stavebnímu úřadu. Místo pro kotec v zahradě pečlivě vybírejte. Neměl by být v žádném případě situován ani na sever ani na jih. Kotec by měl být na klidnějším místě zahrady, v závětří, a tak, aby pes nerušil vás ani sousedy, koneckonců vzdálenost kotce od sousedova pozemku je stanovena právním předpisem. Neměl by také ležet v blízkosti plotu, kolem kterého vede chodník či silnice.
Minimální velikost kotce (nepočítáno s výběhem) se pro malé plemeno do 35 cm kohoutkové výšky uvádí přibližně 4m2, pro střední plemeno do 60 cm kohoutkové výšky 6m2 a pro plemeno velké s kohoutkovou výškou nad 60 cm 9m2.
Kotec by měl být pevný a vzdušný, nejlépe ze dvou či tří stran by měl být chráněn plnou stěnou a také samozřejmě střechou. Střecha nemusí být přes celý kotec, pokud pes nemá možnost volného vstupu do výběhu, měl by mít možnost pobývat také na slunci. Podlaha musí být dobře udržovatelná, pokud kotec stojí přímo na zemi, je ideální jako materiál použít beton s povrchovou úpravou nebo dlažba s protiskluzovým povrchem. Pro snadnou údržbu je vhodný mírný sklon podlahy. Stejně tak je vhodný mírný sklon u střechy. V případě, že uvažujete o dřevěné podlaze, měl by celý kotec stát na dřevěných špalcích asi 20 cm nad zemí. Výška kotce by měla být taková, abyste do něj mohli pohodlně vstoupit a provést údržbu.
Oplocení musí být pevné, velikost ok pletiva musí být taková, aby se pes nedostal ven, a aby nemohl prostrčit ven hlavu. Oplocení by mělo dosahovat až po střechu.

VÝBĚH

Výběh je prostor, kterým vymezujeme volný pohyb psa. Pokud umožňujete pravidelně psovi volný pohyb po celé zahradě, není výběh nutný. Výběh má větší rozměry než kotec, na který navazuje. Není zastřešený a doporučená výška oplocení je minimálně 1,80 m – 2 m. Aby se pes nepodhrabával, můžeme vnitřní obvod výběhu obložit dlažbou či betonem. Povrch by měl být přírodní, trávník nebo jemný štěrk. V části výběhu můžete připravit místo k venčení, které pokryjete pískem.

Nezapomínejte, že každý pes k životu potřebuje společnost svého pána a pravidelné vycházky, a to mu nenahradí ani sebevětší výběh. Pokud se domníváte, že pes je určený k tomu, aby byl celý den zavřený v kotci, raději si jej ani nepořizujte.