Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další odvětví tažných sportů oblíbené hlavně u těch, kteří vlastní jen jednoho psa a chtějí se věnovat některému z rychlostních disciplín. Jezdci se psím spřežením v období, kdy není sníh, trénují na kolečkových vozících. Bikejöring se vyvinul jako jedna z letních alternativ (kromě běhu se psem a jízdě na koloběžce se psem) pro ty, kteří se věnovali zimním sportům, např. skijöringu. V našem mírném pásmu bývá, snad kromě hor, sněhu poskrovnu, a tak se stal po čase samostatným sportem.

Vhodné plemeno psa je stejné jako u jiných tažných sportů. A také jako u nich začínáme s plnou tréninkovou zátěží až po ukončení tělesného vývoje našeho psa. I když je kondice a zdraví jezdce velmi důležité, stejně podstatné je zvládnutí techniky jízdy v nerovném terénu.

Vybavení
Pes potřebuje dobře padnoucí postroj typu "sprint" nebo "turist" (jako stopovací). Psovod, tedy jezdec musí mít výbavu obsáhlejší. Samozřejmě kolo s hrubým vzorkem, tomu odpovídá horské závodní. Pro začátek a na rekreační jízdy nám postačí jakékoliv starší, ale ve výborném technickém stavu. Tzn. dobré brzdy, pevný rám a zesílené špice. Pes je s kolem spojený odpruženým tažným lanem dlouhým asi 3 m. Pro jezdce je na závodech povinná cyklistická přilba, je však neméně nutná i při trénincích. Dalšími vhodnými doplňky jsou chrániče kolen a loktů. Také správně zvolená sportovní obuv je další zárukou bezpečné jízdy. Nejen že nesmí na pedálech klouzat, ale také v ní budeme někdy i běhat. Cyklocomputer není nutný, ale máme-li ho, poskytne nám mnoho užitečných údajů o výsledcích tréninku (průměrná rychlost, doba jízdy, celková délka ujeté tratě i nejvyšší rychlost kterou jsme krátkodobě dosáhli).

Trénink
Na kole snad umí jezdit každý nebo alespoň ten, který se o tento sport zajímá. Pes potřebuje výcvik jako u canicrossu nebo skijöringu. Tedy 100% ovládat všechny potřebné povely. Velmi důležitá je opět výchova - zvykání na zvěř, netečnost k jiným psům apod. Nejdříve postupně psa musíme zvykat na pohyb kola za ním. Zde je nejlepší pomocník, který při startu psa podrží a pokud to bude nutné (pes je nejistý, otáčí se, jde do strany apod.), chvíli vedle něj běží a spolu s jezdcem jej povzbuzují. Pokud však spolehlivě zvládá běh se svým psovodem, měl by reagovat na povel "goo" i před kolem. Délku tratě postupně prodlužujeme podle kondice psa. Společným tréninkem si zdokonalujeme výdrž, obratnost a techniku jízdy na různém povrchu. Na pevném podkladu (asfalt nebo beton) trénujeme jen krátké přejezdy. Na asfaltce se bude pohodlně jezdit nám, ale psovi zničíme pohybový aparát i další chuť běhat. Pokud takto jedeme se psem po silnici, dopouštíme se i dopravního přestupku. Takže jezdíme po lesních a polních cestách - vždy s ohledem na okolí (např. v lese zbytečně nekřičíme). Jízda se psem před kolem je poměrně riskantní záležitost. Počítáme s tím, že kolo má velmi malou stabilitu. Musíme se naučit předvídat a velmi rychle hodnotit situace. Za každou zatáčkou může být něco nečekaného. Příjemná projížďka se s hůře ovladatelným psem může změnit ve zběsilou jízdu nezřídka končící nepříjemnou havárií. A nemusí být na vině ani pes. Stačí, když se budeme třeba snažit na kluzkém povrchu někoho nebo něco objet, ztratíme trochu rovnováhu a úraz je tu. Proto musíme také neustále sledovat okolí i chování psa (to nám prozradí mnohem více než co sami vidíme). Trénovat musíme pravidelně a často (nejlépe denně). Pokud si naivně myslíme, že vyrazit se psem jednou za týden stačí, pak jsme na velkém omylu. Pes zapomíná povely, my zručnost a jízda pak nebaví ani nás, ani psa. Dáváme pozor, abychom psovi nezpůsobili úraz. Např. přejet mu tlapy, spadnout na něj nebo to nejhorší, když se mu ocas zamotá do kola či řetězu. Za týrání může být také pokládáno naplno trénovat psa v příliš teplém počasí (nad +15°C).
Trénink vždy objektivně vyhodnotíme a podle výsledků se zaměříme na odhalené nedostatky.

Závody
Tento sport se jezdí při závodech psích spřežení (jsou-li na kolečkových vozících), či canicrossu podle mezinárodních pravidel zastřešujících organizací. Mistrovství této disciplíny však může být vyhlášeno i samostatně. Kategorie se rozdělují na muže a ženy, případně děti. Termíny závodů můžeme zjistit např. na termínové listině SMČR. I v tomto sportu máme skvělé reprezentanty, kteří se i na nejvyšších soutěžích umisťují na předních místech.